Ładowanie...
 • Z czego zrobić balustradę na balkon? (Część I)

  W parze z montażem ogrodzenia wokół posesji powinien iść zakup balustrad balkonowych. Elementy te, podobnie jak płoty i bramy z jednej strony podnoszą poziom bezpieczeństwa, z drugiej stanowią ważny element dekoracji, składają się na określony styl budynku. W związku z tym, ciężko wyobrazić sobie bez nich jakikolwiek balkon. Wybór barierki należy oczywiście dobrze przemyśleć tak, aby było i ładnie, i funkcjonalnie. A zatem, z czego zrobić balustradę na balkon? Podpowiadamy, jakie aspekty wziąć pod uwagę w odniesieniu do poszczególnych materiałów.

  Balustrady drewniane

  Balustrady wykonane z drewna wyróżniają się tradycyjnym wyglądem, sprawiają wrażenie lekkości, a także są proste w montażu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku naturalnego materiału nieunikniona jest regularna konserwacja. A to dlatego, że drewno niezbyt dobrze znosi zmiany atmosferyczne, a więc wilgoć, upalne słońce. Raz na jakiś czas dobrze więc z balustrady zedrzeć stary lakier i nałożyć świeżą warstwę. Natomiast atutem tego typu barierek niewątpliwie jest atrakcyjna cena. Drewniane balustrady idealnie pasują do domków letniskowych, budynków w stylu góralskim, a także całorocznych domów wzniesionych w stylu klasycznym.

  Balustrady betonowe

  O ile balustrady drewniane to rozwiązanie dość uniwersalne, a co za tym idzie popularne, o tyle balustrady betonowe spotykamy zdecydowanie rzadziej. Są to elementy zabudowy typowe dla stylu dworkowego – historycznego oraz współczesnego, stylizowanego na dawnej estetyce. I rzeczywiście barierki z betonu najlepiej prezentują się na balkonach znajdujących się na gankach podtrzymywanych przez kolumny. Wówczas balustrada wsparta na betonowych słupkach stanowi przedłużenie kolumn. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba jednak wziąć pod uwagę położenie i metraż balkonu, a co za tym idzie poziom jego nasłonecznienia czy też zacienienia – betonowa balustrada będzie bowiem skutecznie ograniczać dostęp promieni słonecznych.

  Balustrady kute

  Równie popularnym rozwiązaniem, co balustrady z drewna są barierki wykonane ze stali kutej. Jako, że materiał ten może przybierać niemal dowolne kształty, tym samym tworząc mniej lub bardziej fantazyjne zdobienia stanowi idealne dopełnienie posesji w stylu klasycznym. Ogromną zaletą tego typu balustrad jest ich wytrzymałość, zarówno na warunki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Należy jednak mieć na uwadze, że stal kuta, ze względu na dużą wagę niestety nie nadaje się do wszystkich konstrukcji.