Ładowanie...
 • Ogrodzenie – ile metrów od drogi? Te i inne kwestie prawne dotyczące ogradzania posesji

  Kiedy wzniesiemy już swój dom marzeń i ukończymy wszystkie prace wykończeniowe pozostaje nam jeszcze zaaranżowanie obszaru wokół budynku, w tym budowa ogrodzenia, które to pełni niezwykle ważną funkcję. Z jednej strony sygnalizuje obcym, że jest to teren prywatny, zabezpiecza przed niechcianymi intruzami, a także spojrzeniami ciekawskich przechodniów, z drugiej ma znaczenie reprezentacyjne, stanowi ozdobę posesji. Zanim jednak wybierzemy konkretny model i rozpoczniemy przygotowywać działkę warto rozważyć nie tylko to czy ogrodzenie będzie spójne z ogólną stylistyką domu, ale też czy ustawione zgodnie z przepisami prawa. Wobec tego liczy się dobór optymalnej wysokości i odległości od granicy.

  Odległość od drogi i wysokość ogrodzenia

  Według polskiego prawa ogrodzenie jest po prostu otoczeniem działki, a co za tym idzie jego celem jest wyznaczenie granic oraz ochrona przed nieznajomymi i zwierzętami. Jego wysokość nie powinna natomiast przekraczać 2,2 m. W przeciwnym razie czeka nas sporo formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę wyższego obiektu. Jeśli chodzi o odległość od drogi obowiązuje zasada, że żaden element ogrodzenia nie może wystawać poza granicę działki, ani też przekraczać linii rozgraniczających ulicę. Jako, że z czasem zmienia się infrastruktura miast i wsi, aby uniknąć ewentualnych problemów, przed rozpoczęciem inwestycji warto zajrzeć do właściwych planów zagospodarowania terenu. Może się np. okazać, że w najbliższych latach przewidywane jest poszerzenie drogi, przy której znajduje się nasza posesja. Lepiej wiedzieć o tym zawczasu, by móc przesunąć ogrodzenie w głąb działki.

  Pozostałe aspekty

  Poza omówionymi powyżej przepisami, w zapisach prawa budowlanego znajdziemy również zapisy nakazujące budowę ogrodzeń ażurowych lub zakazujące stawiania ogrodzeń pełnych powyżej 0,5 m nad terenem. W tym przypadku chodzi bowiem o estetykę, a także ochronę ekosystemów. Pełne mury uniemożliwiają bowiem migrację małych zwierząt. Jeśli naszym marzeniem od zawsze był np. mur z czerwonej cegły możemy pójść na kompromis i z materiału tego wznieść filary w narożach i przy bramie. Przestrzeni między nimi można natomiast wypełnić elementami ze stali kutej, nierdzewnej, aluminium bądź też z naturalnego drewna.