Budując dom, a właściwie prowadząc już prace wykończeniowe wokół niego trzeba m.in. zmierzyć się z wyborem ogrodzenia, a co za tym idzie bramy wjazdowej na podwórze. Ze względów praktycznych w większości przypadków wyznacza się ją na wprost wjazdu do garażu bądź wiaty. Dzięki temu manewry samochodem ograniczają się do minimum – wjeżdżanie i wyjeżdżanie z budynku jest po prostu prostsze. Producenci ogrodzeń i bram wjazdowych oferują dwa typy bram – przesuwne oraz skrzydłowe. Wobec tego, należy rozważyć, którą z nich wybrać. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, pod uwagę musimy wziąć nie tylko indywidualne upodobania i styl domu, ale również możliwości zamontowania, jakie narzuca nam kształt i wielkość działki i podjazdu.
Bramy skrzydłowe, jak sama nazwa wskazuje składają się z dwóch skrzydeł przymocowanych na zawiasach do stalowych, aluminiowych bądź drewnianych słupów poprzez specjalne płytki montażowe. Każda ze stron może liczyć sobie długość 3 m, zaś kąty rozwarcia wynosić nawet do 90°-100°. Podstawowy system zamykania i otwierania tego typu bram to zamek oraz połączony z nim rygiel blokujący, jednak nowoczesne modele wyposażane są również w mechanizm umożliwiający automatyczne sterowanie. Wówczas wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie, aby skrzydła się rozwierały lub zamykały. Tego typu bramy, szczególnie te stalowe i aluminiowe prezentują się naprawdę elegancko. Należy jednak mieć na uwadze, że modele te wymaga nieco więcej przestrzeni na podjeździe.
Bramy przesuwne poruszają się kilka centymetrów ponad ziemią, dzięki czemu możliwe jest użytkowanie ich bez większych przeszkód w ciągu całego roku. Tego typu modele dostępne są oczywiście również w wersji zautomatyzowanej. Wówczas ich napęd schowany jest w słupie. Łożyskowane rolki prowadzące, a także specjalny profil jezdny zapewniają bezawaryjność. W razie braków dostępu do prądu, czy innych zdarzeń losowych możliwe jest oczywiście ręczne otwieranie i zamykanie jednostronnego skrzydła. Zanim jednak zdecydujemy się na taki model musimy sprawdzić czy jego montaż będzie w ogóle realny. Jako, że bramy przesuwane są na jedną ze stron ogrodzenia, płot musi być wystarczająco długi.