Ładowanie...
 • Jaka brama – przesuwna czy skrzydłowa?

  Budując dom, a właściwie prowadząc już prace wykończeniowe wokół niego trzeba m.in. zmierzyć się z wyborem ogrodzenia, a co za tym idzie bramy wjazdowej na podwórze. Ze względów praktycznych w większości przypadków wyznacza się ją na wprost wjazdu do garażu bądź wiaty. Dzięki temu manewry samochodem ograniczają się do minimum – wjeżdżanie i wyjeżdżanie z budynku jest po prostu prostsze. Producenci ogrodzeń i bram wjazdowych oferują dwa typy bram – przesuwne oraz skrzydłowe. Wobec tego, należy rozważyć, którą z nich wybrać. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, pod uwagę musimy wziąć nie tylko indywidualne upodobania i styl domu, ale również możliwości zamontowania, jakie narzuca nam kształt i wielkość działki i podjazdu.

  Bramy dwuskrzydłowe – tradycyjne i automatyczne

  Bramy skrzydłowe, jak sama nazwa wskazuje składają się z dwóch skrzydeł przymocowanych na zawiasach do stalowych, aluminiowych bądź drewnianych słupów poprzez specjalne płytki montażowe. Każda ze stron może liczyć sobie długość 3 m, zaś kąty rozwarcia wynosić nawet do 90°-100°. Podstawowy system zamykania i otwierania tego typu bram to zamek oraz połączony z nim rygiel blokujący, jednak nowoczesne modele wyposażane są również w mechanizm umożliwiający automatyczne sterowanie. Wówczas wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie, aby skrzydła się rozwierały lub zamykały. Tego typu bramy, szczególnie te stalowe i aluminiowe prezentują się naprawdę elegancko. Należy jednak mieć na uwadze, że modele te wymaga nieco więcej przestrzeni na podjeździe.

  Bramy przesuwne – manualne i sterowane pilotem

  Bramy przesuwne poruszają się kilka centymetrów ponad ziemią, dzięki czemu możliwe jest użytkowanie ich bez większych przeszkód w ciągu całego roku. Tego typu modele dostępne są oczywiście również w wersji zautomatyzowanej. Wówczas ich napęd schowany jest w słupie. Łożyskowane rolki prowadzące, a także specjalny profil jezdny zapewniają bezawaryjność. W razie braków dostępu do prądu, czy innych zdarzeń losowych możliwe jest oczywiście ręczne otwieranie i zamykanie jednostronnego skrzydła. Zanim jednak zdecydujemy się na taki model musimy sprawdzić czy jego montaż będzie w ogóle realny. Jako, że bramy przesuwane są na jedną ze stron ogrodzenia, płot musi być wystarczająco długi.